Z przyjemnością informujemy, że decyzją członków stowarzyszenia podczas Walnego Zgromadzenia w dniu 3 grudnia 2024 zostały wybrane nowe władze naszego stowarzyszenia.
Skład nowych władz jest następujący:
Prezes: Bogusław Szmygin
Prezydium: Barbara Bielinis-Kopeć, Anna Czerwińska-Walczak, Robert Hirsch, Krystyna Kirschke, Jadwiga Łukaszewicz, Piotr Molski, Janusz Rymsza, Andrzej Siwek, Miron Urbaniak
Komisja Rewizyjna: Grzegorz Basiński, Lech Narębski, Łukasz Pardela
Sąd Koleżeński: Joanna Bielawska-Pałczyńska, Marcin Górski, Grzegorz Rytel
Serdecznie gratulujemy nowo wybranym członkom władz stowarzyszenia i życzymy im wielu sukcesów w pełnieniu swoich obowiązków. Dziękujemy również wszystkim członkom za aktywny udział w głosowaniu. O pełnieniu poszczególnych funkcji poinformujemy, gdy Prezydium zbierze się po raz pierwszy i ukonstytuuje.
Z wielką przyjemnością informujemy, że jednogłośną decyzją przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydium PKN ICOMOS, Nagroda im. prof. Jana Zachwatowicza za wybitne osiągnięcia w zakresie ochrony i konserwacji zabytków została w tym roku przyznana:
- dr Grzegorzowi Grajewskiemu - historykowi sztuki, doktorowi nauk technicznych, kierownikowi Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu, który przyczynił się m.in. do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytków takich jak Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy oraz Hali Stulecia we Wrocławiu. Opracował on również pierwszy wojewódzkiego programu opieki na zabytkami woj. dolnośląskiego, realizowany w latach 2007-2011, którego mechanizm skutecznie funkcjonuje w kolejnych edycjach programu
oraz
- Lechowi Narębskiemu - absolwentowi konserwatorstwa i zabytkoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, który w przeszłości pełnił m.in. funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków w Kaliszu oraz miejskiego konserwatora zabytków w Toruniu, a który jest zarazem współautorem Karty Ochrony Fortyfikacji, Wytycznych Generalnego Konserwatora Zabytków dotyczących ochrony zabytkowych dzieł budownictwa obronnego oraz licznych programów ochrony konserwatorskiej, w tym programu dla Zespołu Staromiejskiego w Toruniu - miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO
Nagrody zostały wręczone przez Generalną Konserwator Zabytków Bożenę Żelazowską oraz Prezesa PKN ICOMOS Bogusława Szmygina.
Tegoroczna Nagroda został zaprojektowana i wykonana przez członkinię PKN ICOMOS: Ewę Pańczyk, a cegłę wykonała firma CEGIELNIA "Ceramika Kufel".
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Wrocław opracowało Instrukcję postępowania przy pracach renowacyjnych po zalaniu budynków wodą powodziową. Dokument ten zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania przy odbudowie i renowacji budynków po zalaniu i przeznaczony jest do szerokiej dystrybucji, szczególnie na terenach dotkniętych tegoroczną powodzią.
W dniu 20 maja 2024 roku podczas spotkania Prezydium PKN ICOMOS, członkowie Prezydium wyrazili zgodę na utworzenie nowej Komisji Naukowej Zarządzania Dziedzictwem Kulturowym w ramach Polskiego Komitetu Naukowego ICOMOS. Pismo z inicjatywą utworzenia nowej komisji złożyła dr inż. Katarzyna Pałubska.
Cel i uzasadnienie:
Jedną z ważnych działań PKN ICOMOS jest wpieranie istniejących i przyszłych kandydatur obiektów z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz zarządców Pomników Historii w Polsce. Wymogi stawiane przed właścicielami, zarządcami i samorządami tego rodzaju obiektów są znacznie większe niż określają przepisy krajowe i mogą zaoferować zgodnie ze swoimi kompetencjami przeciążone służby konserwatorskie. Wiedza i doświadczenie wielu członków PKN ICOMOS pozwoli wzorem innych krajów zaangażować lokalnie ekspertów ICOMOS w terenowej pracy na rzecz wspierania i monitorowania działań zarządczych w formule partycypacyjnej. Pasywna działalność służb konserwatorskich w zakresie wydawanych pozwoleń i uzgodnień, powoduje, że wymogi UNESCO nie są realizowane, a prace przygotowawcze do działań konserwatorskich, adaptacji lub zmian w otoczeniu tych obiektów nie są angażowane osoby z wiedzą o międzynarodowych wymogach ochrony i zarządzaniu dziedzictwem kulturowym. Reaktywny charakter dotychczasowych schematów współpracy opiekuna z organem w Polsce nie jest zgodny z licznymi już dokumentami międzynarodowymi określającymi aktywną współpracę także organizacji doradczych i NGO’S – model jest zalecany chociażby przez Wytyczne Operacyjne UNESCO, ale także Rekomendację HUL z 2011 czy Konwencję z Faro z 2005.
Deklaruję aktywność członków komisji PKN ICOMOS zainteresowanych podobnymi działaniami, wspierając doradczo zarządców w trudnej roli opieki nad najważniejszymi zabytkami w Polsce.
Działania podejmowane przez wspomnianą komisję:
Wskazując potrzebę utworzenia wspomnianej komisji deklaruję aktywne kierowanie pracami wspomnianej komisji w 1 kadencji, potwierdzając, że posiadam wystarczające doświadczenie i wiedzę w tym zakresie.
Udział w komisji zadeklarowali:
1. prof. Piotr Molski
2. prof. Bogusław Szmygin
3. prof. Robert Hirsch
4. dr Andrzej Siwek
5. Grzegorz Basiński
6. Alina Tarsa
Przewodnicząca Komisji: Dr inż. Katarzyna Pałubska, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Aktywność komisji w 2024 roku:
Informujemy, że w czerwcu 2024 roku Komisja złożyła aplikację do programu szkoleniowego ICRROM „World Heritage Leadership programme 2024-2025” w zakresie nowoczesnych metod zarządzania dziedzictwem światowym, w którym od września br. uczestniczy przewodniczący komisji – dr Katarzyna Pałubska. W ramach warsztatów szkoleniowych ICCROM prace analityczne i nowy model zarządzania dziedzictwem opracowywany jest we współpracy komisji z Muzeum Zamkowym w Malborku – miejscem światowego dziedzictwa UNESCO. Wsparcie konsultacyjne na poziomie nowych kandydatur zaproponowano także Twierdzy Srebrna Góra – Pomnik Historii.
Po zakończeniu szkolenia, w 2025 roku komisja planuje objęcie szkoleniami na poziomie krajowym i wsparcie konsultacyjne.
Zachęcamy do zapoznania się z listopadowym informatorem PKN ICOMOS. Materiały do aktualnego wydania zebrał i opracował Jakub Andrzejewski.
Zapraszamy również do przesyłania notek o konferencjach, publikacjach i wydarzeniach interesujących dla środowiska konserwatorskiego na maila: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Karolina Zimna-Kawecka
Zmiany statusu autentyzmu w analizie wartościowania zabytków
Wojciech Kowalski
Autentyzm jako kategoria prawa ochrony zabytków
Miron Urbaniak
Autentyzm jako szczególny walor zabytków przemysłu i techniki
Bogusław Szmygin
Autentyzm – założenia do metodologii analizy
Jakub Lewicki
Autentyzm zabytków w praktyce konserwatorskiej. Trzy perspektywy: administracyjna i urzędnicza, realizacyjna, społeczna
Jakub Urban
Autentyzm a wirtualizacja dziedzictwa: Konfrontacja tradycji z nowymi mediami
Filip Tomaszewski
Autentyzm jako parametr w praktyce konserwatorskiej – krytyczna analiza
Krystyna Kirschke
Powojenne rekonstrukcje kamienic na Starym Mieście we Wrocławiu – kreacja stwarzająca efekt autentyzm
Grażyna Stojak
Pawilony architektoniczne jako dobry przykład ochrony autentyzmu stanowisk archeologicznych zachowanych „in situ”
Łukasz Woźniak, Anna Woźniak
380 rocznica odsłonięcia Kolumny Zygmuntowskiej w przestrzeni placu Zamkowego w Warszawie – autentyzm miejsca, obiektu, materiału i znaczenia zabytków
Panel dyskusyjny – Autentyzm w teorii i praktyce konserwatorskiej