Polish National Committee of
International Council on Monuments and Sites

ICOMOS-POLAND

 • The Royal Castle in Warsaw
  The Royal Castle in Warsaw
 • Toruń, The Old Town
  Toruń, The Old Town
 • The Royal Lazienki, Warsaw
  The Royal Lazienki, Warsaw
 • The Wawel Castle, Cracow
  The Wawel Castle, Cracow
 • Zamość
  Zamość
 • Museum of Żupy Krakowskie, Wieliczka
  Museum of Żupy Krakowskie, Wieliczka
 • Malbork
  Malbork

Szanowni Państwo, 

Prezentujemy Państwu Kartę Zabytkowych Krajobrazów Kulturowych (link), opracowaną w ramach Komisji Teorii Konserwatorskiej PKN ICOMOS, chcąc tym samym rozpocząć dyskusję nad jej treścią i formą. Będziemy wdzięczni za wszelkie komentarze i uwagi. Państwa głosy będziemy chcieli uwzględnić w procesie dokonywania korekt i uzupełnień. 

Jak mogą Państwo przeczytać w streszczeniu, zasady przedstawione w KZKK mają na celu przeciwdziałanie stratom i niekorzystnym zmianom w zabytkowych krajobrazach kulturowych w Polsce, poprzez ich identyfikację, waloryzację, diagnozę, w tym wskazanie zagrożeń oraz promowanie wartości. Celem Karty jest również rekomendowanie zrównoważonych relacji pomiędzy aspektami ekonomicznymi, społecznymi, kulturowymi i przyrodniczymi krajobrazów, w procesach ich ochrony, gospodarowania i planowania, z uwzględnieniem wszystkich interesariuszy, przy zapewnieniu wiodącej roli środowiskom konserwatorskim w kwestiach dotyczących zabytkowych wartości krajobrazów.

Założenia KZKK były omawiane podczas konferencji "Podstawy teoretyczne ochrony zabytków – 60 lat Karty Weneckiej Muzeum Łazienki Królewskie" (link do nagrania)

Komentarze przesyłać można do końca lipca 2024 roku na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

W imieniu Prezydium PKN ICOMOS
B. Szmygin

 

Calendar

July 2024
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31